Puolustusvoimat

Civilläkare specialiserar sig på dykmedicin

Läkare Elina Haikonen har erfarenhet av olika slags arbetsplatser inom hälsovården. Sin första kontakt med Försvarsmakten fick hon redan för flera år sedan då hon arbetade som köptjänstläkare på Marinens hälsostation i Pansio. Nu har hon ett par år bakom sig på samma ställe i ordinarie tjänst.

Videon finns endast på finska.

I Haikonens arbetsuppgifter ingår vård av beväringar samt personalens företagshälsovård. Emellanåt deltar hon också i krigsövningar. På enheten finns cirka 400 personer i beväringstjänst samt cirka 1000 som hör stampersonalen.

Arbetet vid Försvarsmakten har visat sig vara omväxlande och arbetsgemenskapen lysande.

– Det har varit rejält läkararbete. Jag möter och vårdar patienter och styr vid behov dem vid vidare för eftervård.

Ortopedi, invärtes sjukdomar, rusmedelsrådgivning

Tyngdpunkten i arbetet som beväringsläkare ligger främst på ortopedin, men också akuta fall av invärtes sjukdomar förekommer. I egenskap av före detta missbruksläkare upplever hon att hon också kan inverka på beväringarna och deras attityder redan från ung ålder.

Arbetsgemenskapens betydelse är enorm. Gemenskapen ger stöd och är flexibel. Både arbetskompisar och överordnade får beröm; läkaren upplever sig bli hörd.

– Hos oss tar man genast tag i saker och respons behandlas i god anda. Alla idéer beaktas, prövas och goda idéer genomförs, säger Haikonen.

Haikonen uppskattar också en stabil personal som är engagerad för arbetsgemenskapen vilket underlättar jobbet.

– Här är personalomsättningen liten. När alla vet hur man agerar är samarbetet smidigt.

Specialisering enligt eget intresse

Vid Försvarsmakten kan läkare utveckla kunnandet enligt sitt eget intresse och den egna orken

– Som bäst går jag på en lång kurs om företagshälsovård samt skaffar specialkompetens inom dykmedicin.

Det finns också många andra fördelar i jobbet som gör att man trivs och orkar bättre i arbetet. Det handlar till exempel om möjligheten till veckomotion på arbetstid, gymmen och motionscirklarna på arbetsplatsen, olika rekreations- och kulturevenemang, en bra matsal och soldathemmet.

Fast Haikonen inte avlagt den frivilliga militärtjänsten för kvinnor märks en försvarsanda i allt görande.

– Jag arbetar för patienternas hälsa och för hela folkets hälsa och välbefinnande. När jag för min del tar hand om patienterna värnar de å sin sida hela samhället.

Utifrån sin egen erfarenhet rekommenderar Haikonen läkare att söka sig till jobb vid Försvarsmakten.

– Jag har också jobbat som läkare annanstans. Här bara klickade allt helt enkelt.